تولید مبلمان و آجر با بازیافت کاغذ

 

کاغذ یکی از پرمصرف‌ترین محصولات تولیدی در جهان است و از طرفی یکی از محصولاتی است که از همه بیشتر دور انداخته می‌شود. ووجای لی یک طراح اهل کره است که در ایندهوون هلند زندگی می‌کند. وی با بازیافت کاغذ و تبدیل روزنامه‌های قدیمی به مبلمان و آجرهای ساختمانی، جان تازه‌ای به آنها داده است.

تولید آجرهای کاغذی با بازیافت کاغذ

لی یک خط تولید آجرهای کاغذی راه‌اندازی کرده که شامل آجر، میز ، پیش‌دستی و نیمکت است که همگی از مجله‌های قدیمی ساخته شده‌اند. سطح بیرونی این محصولات کاغذی آنچنان نرم و مرمر مانند است که به هیچ وجه متوجه نخواهید شد که آنها از کاغذ ساخته شده‌اند.

لی می‌گوید این آجرهای کاغذی همانند آجرهای معمولی مستحکم هستند و می‌توانید هرطور که دوست داریدی آنها را روی هم بچینید. بازیافت کاغذ باعث کاهش کیفیت آن می‌شود و الیاف آن را کوچک‌تر می‌کند، بنابراین این طراح کره‌ای به این نتیجه رسید که کاغذهای باطله را به یک محصول جدید و مفید تبدیل کند.

وی توانسته به کمک این روش میزهای کوچک، صندلی و آجر تولید نماید. این مبلمان و آجرهای کاغذی مشابه بلوک سیمانی هستند. این بلوک‌‌های کاغذی را می‌توان همانند چوب معمولی، برش داد، سنباده زد و آسیاب کرد.

برای ساخت آجرهای کاغذی، کاغذهای بازیافتی به خمیر تبدیل شده و سپس با چسب چوب مخلوط می‌شوند. سپس این مخلوط خمیر کاغذی و چسب، در اشکال مورد نظر قالب‌گیری می‌شود. پس از قالب‌گیری، آجرها از درون قالب‌ها بیرون می‌آیند تا خشک شوند. گوشه‌های کار سنباده می‌شوند تا سطحی صاف و یکنواخت به دست آید. محصول نهایی یک آجر ۴*۱۱ اینچی به ضخامت ۲ اینچ است که ظاهری مرمر مانند دارد.

محصولات کاغذی ساخته شده توسط ووجای لی در «گراجوئیشن شو» در آکادمی طراحی ایندهوون به نمایش گذاشته شده‌اند. این نمایشگاه بخشی از «هفته طراحی هلند» است که از ۲۲ تا ۳۰ اکتبر ۲۰۱۶ در هلند برگزار می‌شود.

منبع : فردانما